1. Haberler
  2. Sağlık Bakanlığı
  3. Bakan Koca’ya Hemşirelerin Kaleme Aldığı Açık Mektup!

Bakan Koca’ya Hemşirelerin Kaleme Aldığı Açık Mektup!

Bakan Koca'ya yönelik hemşirelerin samimi, duygusal ve cesur taleplerini içeren açık mektubu. Sağlık sektöründeki zorluklar ve çözüm önerileri bu mektupta..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Bakanı’na Eleştirel Bakış

Türk Hemşireler Derneği (THD), 1 milyonu aşan sağlık çalışanları adına, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın son açıklamalarına tepki gösterdi. Bakan Koca’nın, sağlık sektöründe çalışan bazı meslek gruplarına daha geniş iş alanları sunma vaadinde bulunması, sektörde tartışma yarattı.

THD’nin Açık Mektubu

THD'nin Açık Mektubu

Sağlık Bakanı Sayın Koca’ya, 10 Mart 2024 tarihinde Pendik’te yaptığınız açıklamalar, uzun yıllardır üzerinde durduğumuz konularda ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gözler önüne serdi. Anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT ve paramediklere, diğer sağlık alanlarında çalışma imkanı sunma vaadiniz, sektördeki mevcut sorunları daha da derinleştiriyor.

Sağlık Eğitimi ve İstihdam Sorunları

2000’lerin sonlarından itibaren sağlık alanında açılan okul ve bölümlerin sayısının ve kontenjanlarının artması, “atanamayan sağlıkçılar” sorununu beraberinde getirdi. Bu sorunun çözümü, 2014 yılında çıkarılan yönetmelikle, bazı görev yetki ve sorumlulukların, hemsirelerden düşük düzeydeki diğer sağlık çalışanlarına verilmesi şeklinde yanlış bir yöntemle ele alındı.

Meslek Grupları Arasında Çatışma

Bu durum, sağlık hizmetlerinin sunumunda karışıklığa ve çatışmalara yol açtı. Hemşirelik mesleğinin özgünlüğüne ve önemine dikkat çeken THD, hemşirelerin eğitim almadıkları alanlarda çalıştırılmalarının, hem hizmet kalitesini düşüreceğini hem de hasta güvenliğini tehlikeye atacağını vurguluyor.

THD’den Sorular

THD, Sağlık Bakanı’na, açıklamalarının detaylarını sorgulayan ve sağlık sektöründeki mevcut durumu daha da karmaşık hale getirecek bu adımların, toplum ve sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini sorgulayan bir dizi soru yöneltiyor. Dernek, sağlık hizmetlerinin niteliğinin korunması ve geliştirilmesi adına somut ve adil çözümler talep ediyor.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakan Koca’ya Hemşirelerin Kaleme Aldığı Açık Mektup!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin