1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Teşvik Ödemelerinde Adaletsizilik: Üniversite Hastaneleri Personellerine Dağıtılmadı!

Teşvik Ödemelerinde Adaletsizilik: Üniversite Hastaneleri Personellerine Dağıtılmadı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 24 Ağustos 2023 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)'nde yapmış olduğu güncellemeyle bazı girişimsel işlemler ve muayene ücretlerinde artışa gitmiştir. Ancak bu güncelleme sonucunda eylül ayı teşvik ödemelerine yansıyan artıştan Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler yararlanırken, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı üniversite hastaneleri bu artıştan faydalanamamıştır.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son SUT güncellemeleri, tüm hastanelerin aynı oranda etkilenmediğini ortaya koydu. Bu durum, ekonomik koşullar ve enflasyonun sağlık çalışanlarının maddi durumunu olumsuz etkilediği bir dönemde, güncellemenin yetersiz olduğunu gösteriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen teşvik ödemeleri, hangi kadroya ne kadar yapılacağını belirlemektedir.

Özellikle YÖK’e bağlı üniversite hastanelerinde görevli sağlık personeli, SUT artışından yeterince yararlanamadıklarını dile getiriyorlar. Sağlık Bakanlığı’nda görevli personellerin ise güncelleme sonrası aldıkları teşvik miktarları farklılık gösteriyor.

Sağlık Uygulama Tebliği güncellemesi, sağlık çalışanlarının maddi durumunu iyileştirmek için yapılan bir adım olarak görülse de, bazı değişikliklere neden olmuştur. Bu değişiklikler, sağlık personelinin teşvik ödemelerindeki miktarları etkilemektedir.

Sağlık çalışanlarının zorlu bir süreçte büyük bir özveriyle çalıştığı düşünülürse, maddi olarak da desteklenmeleri önem taşımaktadır. Ancak, güncellemelerin yeterli olup olmadığı ve tüm sağlık çalışanlarını eşit şekilde etkileyip etkilemediği tartışma konusu olmaya devam etmektedir.

İşte bu güncelleme sonrasında bazı sağlık personellerinin aldığı teşvik miktarları:

– 1. derecenin 4. kademesindeki lisans mezunu sağlık memuru eylül ayında aldığı teşvik 2.591,84 TL’dir, bu rakamın artışı 625 TL’dir.

– 3. derecenin 4. kademesindeki bir sağlık memurunun aldığı teşvik 1.725 TL’dir.

– 3+1 sözleşmeli sağlık teknikeri 1.604 TL teşvik almış, artış 203 TL’dir.

– Kadrolu pozisyonda çalışan 1. derecenin 4. kademesindeki lisans mezunu sağlık teknikeri 1.597 TL teşvik almış, artış 893 TL’dir.

– 5. derecenin 1. kademesindeki lise mezunu hemşire 587 TL teşvik almış, artış 142 TL’dir.

– 1. derecenin 3. kademesindeki önlisans mezunu hemşire 2.105 TL teşvik almış, artış 1.036 TL’dir.

Öte yandan, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 1. derecenin 4. kademesindeki bir Uzman Doktor, eylül ayında 15.299 TL teşvik almıştır, bu rakamın artışı 3.866 TL’dir. Oransal olarak %33 daha fazla teşvikten yararlanmıştır. Aynı derece ve kademedeki bir uzman hekimin eylül ayında aldığı teşvik ise 26.000 TL’dir ve artış oranı %66’dır.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Teşvik Ödemelerinde Adaletsizilik: Üniversite Hastaneleri Personellerine Dağıtılmadı!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin