• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - İstanbul

Gazze’de İhtiyaç Sahibi Hastalara Umut Olan Cerrahpaşalı Profesörün Hikayesi

Gazze Şeridi’nin güneyinde Han Yunus’daki European Gaza Hospital’daki (Avrupa Gazze Hastanesi) Uluslararası Kızılhaç (ICRC) ekibinde İstanbul’dan gönüllü giden Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Ercan Türeci de yer alıyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazze’ye Yolculuk ve Sağlık Misyonu

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Dr. Türeci, Almanya’nın saygın sivil toplum kuruluşlarından Cadus ile birlikte Ukrayna’dan dönmesinin ardından, insani bir görev için tekrar yollara düştü. Bu kez rotası, sürekli çatışmaların yaşandığı ve sağlık hizmetlerinin neredeyse durma noktasına geldiği Gazze Şeridi’ydi. Burada, altı hafta boyunca hem ekip arkadaşlarıyla hem de yerel sağlık personeliyle birlikte Filistinli vatandaşlara tıbbi yardım sağlamaya çalışacak.

Gazze’de Sağlık Sistemi Çöküşte

Gazze’de hastaneler güvenliğin garanti edilemediği alanlar arasında. Uluslararası hukuk normlarına göre tıbbi tesislere yönelik saldırılar yasak olmasına rağmen, İsrail güçleri bu kurallara uymuyor ve hastaneleri hedef alıyor. İsrail, Hamas’ın hastaneleri askeri amaçlar için kullandığını iddia ediyor. Bu durum, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Gazze’nin kuzeyindeki terk edilmiş hastanelerde mahsur kalan, aralarında çocukların da bulunduğu hastaların açlık ve susuzluk içinde yardım beklediğini rapor etmesine sebep oluyor. Kadın ve çocuk kayıplarının yüksek olduğu bölgede, sağlık sistemi iflasın eşiğinde.

Dr. Türeci’nin Gözlemleri

Han Yunus’ta görev yapan Dr. Türeci, Gazze’nin yaklaşık 25 kilometre güneyinde bulunan ve nüfusu 1,5 milyona ulaşan bir mülteci kampında çalışıyor. Burada Kızılhaç’ın dışında başka bir sivil toplum kuruluşu bulunmamakta. Dr. Türeci, Gazze’de tedavi olan hastaların güvenli buldukları hastanede kalmaya devam ettiklerini, bu durumun yeni hastaların kabulünü zorlaştırdığını belirtiyor. Aynı zamanda, hastane koşullarının oldukça zorlayıcı olduğunu, temel tıbbi malzemelerin dahi kısıtlı olduğunu ifade ediyor.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gazze’de İhtiyaç Sahibi Hastalara Umut Olan Cerrahpaşalı Profesörün Hikayesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin