1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücret Hakkında Açıklama

Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücret Hakkında Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında, “Üçlü Danışma Kurulu” 5 yıl aranın ardından “Türkiye Yüzyılında Sosyal Diyalog” gündemiyle toplandı. Bakan Işıkhan, toplantıdaki konuşmasında asgari ücrete ocak ayında yapılacak zamma ilişkin açıklamalarda bulundu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında, “Üçlü Danışma Kurulu” 5 yıl aranın ardından “Türkiye Yüzyılında Sosyal Diyalog” gündemiyle toplandı. Bakan Işıkhan, toplantıdaki konuşmasında asgari ücrete ocak ayında yapılacak zamma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Işıkhan, “Hedefimiz, aralık ayında 2024 yılına ilişkin asgari ücret tutarlarını da temmuz ayı asgari ücretinin belirlenmesi sürecinde olduğu gibi tam bir uzlaşı ile belirlemek olacaktır. İşverenler ve işçi temsilcileri inşallah bir araya geldiğimizde yine hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sıklıkla vurguladığı gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek olacaktır.” diye konuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, toplantı 2,5 saat sürdü ve gündem konularına göre bağlı ve ilgili kurumlar ile Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsilcileriyle bir araya gelindi.

Işıkhan konuşmasında, Gazze’de bir hastanenin hedef alınması sonucunda, başta masum çocuklar, hasta ve yaralılar olmak üzere yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve yaralanmasından derin bir infial duyduğunu ve bu saldırıları en şiddetli biçimde kınadığını ifade etti.

Bakan Işıkhan, öncelikli hedefin, işçi ve işverenleri ilgilendiren her konuda alınacak kararların karşılıklı anlayış içinde istişare edilerek, her iki tarafı da memnun edecek şekilde gerçekleştirilmesi olduğunu belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “Göreve gelir gelmez Üçlü Danışma Kurulu’nu ivedilikle toplama yönündeki kararımız bu anlayışa verdiğimiz kıymetin bir sonucudur. Bizler, tüm istişare meclislerinde ortak akılla danışarak kararlar almış, bugünlere gelmiş bir devlet geleneğinin temsilcileri olarak, bu geleneği bugüne kadar nasıl koruduysak gelecekte de aynı hassasiyetle yolumuza devam edeceğiz. Sorunlarımızı, ortaya çıkmasını beklemeden çözmenin gayreti içerisinde olacağız. Bu gayretimizin en somut adımlarından birini temsil eden Üçlü Danışma Kurulu çalışma barışının ve endüstri ilişkilerinin geliştirilmesi, ilgili mevzuat çalışmaları ve uygulamalarının takibi, konfederasyonlarımızla Bakanlığımız arasındaki diyaloğun gerçekleştirilmesi bakımından ayrı bir öneme sahiptir.”

“Hedefimiz aralık ayında 2024 yılı asgari ücret tutarlarını uzlaşı ile belirlemek olacaktır”

Asgari ücretin oybirliği ile hem işçi hem işveren temsilcilerinin desteğinin alınarak açıklandığını hatırlatan Işıkhan, Türkiye’nin bulunduğu koşulları da göz önüne alarak asgari ücret düzeyini arzu edilen noktaya getirdiklerini ve karara bağladıklarını anlattı.

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenen asgari ücret desteğiyle geçen dönem 500 lira destek verdiklerini kaydeden Işıkhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “2 milyon işverenimizden 1,7 milyonunun bu destekten yararlandığını gördük. Hedefimiz aralık ayında 2024 yılına ilişkin asgari ücret tutarlarını da temmuz ayı asgari ücretinin belirlenmesi sürecinde olduğu gibi tam bir uzlaşı ile belirlemek olacaktır. İşverenler ve işçi temsilcileri inşallah bir araya geldiğimizde yine hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanı’mızın sıklıkla vurguladığı gibi çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek olacaktır.” (Kaynak: AA)

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücret Hakkında Açıklama
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin