Kredi Kartlarına Yönelik Kısıtlamalar ve Ünlü Ekonomistin Uyarısı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 45'e kadar yükseltmesinin ardından kredilerde yavaşlama görülürken kredi kartı harcamalarında ise artış sürüyor. Kredi kartı akdi faiz oranı 3,66 oranında uygulanırken gecikme faizi ise ...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Faiz Oranları ve Harcamalar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 45’e kadar yükseltmesinin ardından kredilerde yavaşlama görülürken kredi kartı harcamalarında ise artış sürüyor. Kredi kartı akdi faiz oranı %3,66 uygulanırken gecikme faizi ise %3,96 seviyesinde bulunuyor. Nakit çekim ve KMH borçlarında ise akdi faiz %4,42, gecikme faizi %4,72 olarak uygulanıyor. Yüksek faiz oranlarına rağmen yurttaşın harcamalarındaki artış dikkat çekiyor. Son bir yılda kredi kartı borçları 2,5 katına çıkarak 1,2 trilyon liraya kadar ulaşırken kredi kartlarına düzenleme geleceğine yönelik beklentiler de artmaya başladı.

Merkez Bankası ve Düzenlemeler

Enflasyonu artıran tüketim talebini önlemek için bazı düzenlemelerin hayata geçirilebileceği uzun bir süredir dillendiriliyor. Özellikle ocak ayı Para Politikası Kurulu (PPK) raporunda ve yılın ilk enflasyon toplantısında bazı düzenlemelere ilişkin sinyaller verildi.

Bankacılık Sektöründen Görüşler

Bankaların kredi kartına bol keseden limit vermesini engelleyebilecek düzenlemelerin gelebileceği belirtiliyor. Bankacılık sektörü uzmanı Kerim Rota, kredi kartı düzenlemelerine yönelik en etkili yöntemlerden birinin asgari ödeme tutarının yukarı çekilmesi olacağını düşünüyor.

Ekonomistlerin Değerlendirmesi

Ekonomist Kerim Rota, kredi kartı düzenlemesinde gelir ve servet dağılımını göz önünde bulundurmadan yapılacak her adımın yanlış olacağını belirtiyor. Enflasyona paralel bir faiz politikasının daha etkin olabileceğini savunuyor.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kredi Kartlarına Yönelik Kısıtlamalar ve Ünlü Ekonomistin Uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin