Memur ve Emekliye Zam Yüzde 45’e Çıktı

Kasim-2023-Enflansyonu-aciklandi-Memur-ve-Emekliye-Zam
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon kasımda yüzde 3,28 artarken, yıllık bazda yüzde 61,98 oldu. Enflasyon oranlarına göre, 5 aylık TÜFE yüzde 33,64 olarak gerçekleşti.

Memur ve Emekliye Zam Yüzde 50’ye Yaklaşabilir

Kasım ayı enflasyon rakamlarının belli olması ile memur ve emekliye yapılacak zam oranı da şekillenmeye başladı. Kamu görevlileri ocak ayında 6 aylık enflasyon farkıyla birlikte 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10 toplu sözleşmeden kaynaklı artış alacak.

SSK ve Bağkur Emeklilerine Yüzde 33,64 Zam

Bu durumda, memur ve emeklileri için yüzde 45, SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 33,64 zam oranı kesinleşti.

5 Aylık Enflasyon Farkı Açıklandı: Yüzde 45’e Çıktı

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışlara ilişkin TRT Haber’e yaptığı değerlendirmesinde şu açıklamayı kaydetti; “Gelen rakamın sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Temmuz ayı itibarıyla memurun cebinde yüzde 40,39 garantiydi. Kasım enflasyonu da açıklandı. Merkez Bankası ve Orta Vadeli Programda enflasyon tahmini yüzde 65. Yu anda yüzde 62 küsür hedef tutacak gibi. Böyle olursa yıl sonu itibarıyla memur ve memur emeklilerinin, SSK ve Bağkur emeklilerinden farklı olarak yüzde 15 toplu sözleşme artışı var. Bunu göz önünde bulundurduğumuz zaman yüzde 65 hedefiyle yüzde 50’ye yakın bir artış öngörüyoruz.”

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı, kasım ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte kesinleşti. Memur ve emeklileri için yüzde 45, SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 33,64 zam oranı kesinleşti.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Memur ve Emekliye Zam Yüzde 45’e Çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin