1. Haberler
  2. Son Dakika
  3. Türkiye, Gazzeli yaralılar için iki sahra hastanesi kuracak

Türkiye, Gazzeli yaralılar için iki sahra hastanesi kuracak

Türkiye'den giden sağlık ekiplerinin Gazzeli yaralılar için bölgede iki sahra hastanesi kuracağı bildirildi.

Gazze'ye sağlık desteği: Kayseri'den 9 uzman sağlık çalışanı ve 8 ton tıbbi malzeme yola çıktı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Hamas’a karşılık veren İsrail, hedef gözetmeksizin orantısız güç kullanmayı sürdürüyor.

Türkiye’den Gazze’ye yardım

Türkiye’den Gazze’ye gönderilen ilaç ve tıbbi malzemeleri taşıyan ikinci uçak da Mısır El-Ariş Havalimanı’na indi.

Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Salih Mutlu Şen, Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yaptıklarını belirterek, “Onlar da Türkiye ile Mısır’ın Gazzeli kardeşlerimize özellikle çocuklara, hastalara, yaralılara, kanser hastaları dahil hep beraber omuz omuza destek verilmesi için ortak bir irade sergilediler. Bu konuda Mısır ile aramızda tam bir uyum, işbirliği ve dayanışma var” dedi.

En kısa zamanda hastaların Mısır’a nakli ile ilaç ve tıbbi malzeme temininin gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen Şen, Türkiye’nin bütün varlığıyla, gücüyle seferber olduğunu, ihtiyaç duyulan her alanda Mısır ile işbirliği halinde yardımların gönderildiğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Selami Kılıç da yaptığı açıklamada Gazze’ye yardım ulaştırma amacıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlarla temas sağladığını ve Mısır’ın işbirliğiyle bölgeye yakın olan havalimanına geldiklerini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Mısır Sağlık Bakanlığı ile çok yakın işbirliği nedeniyle Türkiye’nin yardımlarının El Ariş Havalimanı’na girebildiğini anlatan Kılıç, “Sayın Bakanımızın ve Mısır Sağlık Bakanı’nın işbirliği ve koordinasyon kararından dolayı biz ekip olarak şu anda buradayız” dedi.

“Sadece Türkiye’nin yardım ekipleri bölgede”

Kılıç; Dünya Sağlık Örgütü, diğer uluslararası kuruluşlar ve diğer ülkelerin taleplerinin henüz karşılanmadığını, bu nedenle sadece Türkiye’nin ekiplerinin bölgeye yardım ulaştırdığını bildirdi.

İş birliği alanlarından birinin ilaç, tıbbi cihaz yardımına ilişkin olduğunu ve ikinci uçağın bölgeye geldiğini kaydeden Kılıç, “Gerekli izinler alındı. Sahra hastanelerimiz, ambulanslarımız, gerekli cihaz ve ilaçlarımızla yüklenerek inşallah en kısa sürede buraya gelecek” diye konuştu.

Gazze’ye yardımların devam edeceğini vurgulayan Kılıç, “Burada bulunan ekiple Refah Sınır Kapısı’na gideceğiz, orada sahra hastanesi kurabileceğimiz alanların keşfini yapacağız. Refah Sınır Kapısı’na 10 kilometre uzaklıktaki Mısır Sağlık Bakanlığı’na ait olan ama faal olarak çalışmayan bir hastanede de incelemeler yapacağız, ikinci sahra hastanemizi de buraya kurmayı planlıyoruz. Üçüncü olarak da El Ariş’teki bir hastaneyi güçlendireceğiz” dedi.

“Hızlı bir şekilde hizmete başlayacağız”

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Eray Çınar da bölgeye 20 kişilik uzman bir ekiple, özellikle yaralanmalarda uzman cerrahi branş hekimleriyle geldiklerini bildirdi.

Bölgeye getirilecek tıbbi malzemelere ilişkin gerekli değerlendirmeyi de yapacaklarını ifade eden Çınar, bölgeye gelen malzemelere ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Şu anda gelenler bildiğiniz gibi tamamen tıbbi yardım malzemeleri. Tıbbi cihazlar var, ilaçlar var, sarf malzemeleri var, özellikle ameliyathane ve yoğun bakım üzerine ağırlıklı olarak malzemeler geldi. Monitörler, ameliyat masaları, ultrason, röntgen cihazı ayrıca hastaneler için jeneratör ihtiyacı var. Yine özellikle çocuk ve bebek yaralanmaları fazla olduğu için yine onların takibinde kıymetli olan kuvözler, fototerapi cihazları ve yine özellikle çocuk ve bebek hastalar için insani yardım malzemelerinin nakilleri yapılıyor. Bizim fizibilitemizden sonra da inşallah sahra hastanelerimizi getirip belirlediğimiz yerlere kurulumunu yapıp hızlı bir şekilde hizmete başlayacağız.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye, Gazzeli yaralılar için iki sahra hastanesi kuracak
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin