1. Haberler
  2. Sağlık Bakanlığı
  3. Sağlık Bakanı Koca’dan Analizlerin Devam Edeceğine Dair Açıklama

Sağlık Bakanı Koca’dan Analizlerin Devam Edeceğine Dair Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık Bakanlığının, ruhsatlandırma süreci uzun olduğu için ilaçları analiz etmeden piyasaya süreceği" iddialarına ilişkin, "Analizlerin ortadan kaldırılma durumu söz konusu değil." dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Genel Kurulu‘nda yoğun tartışmaların merkezinde yer alan Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine Sağlık Bakanı Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hastanelerin Verimliliği ve Personel Alımı

Koca, teklifin hastanelerde koordinasyon kurulu kurulmasını içerdiğini, bu sayede hastanelerin daha verimli ve nitelikli hizmet sunmasının amaçlandığını belirtti. Ayrıca, 27 bin olan sözleşmeli personel sayısına 9 bin kişi daha ilave edilerek toplamda 36 bin sözleşmeli personel alımı planlandığını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi ve Yapılan Düzenlemeler

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce üç hususta karar verdiği, bunların disiplin, birlikte kullanım ve malpraktis ile ilgili olduğunu aktaran Koca, malpraktisle ilgili düzenlemenin, kasıt olmadıkça rücunun olmadığı, kastın mahkeme kararına bağlandığı bir düzenleme olduğunu, öğretim üyelerinin de bu düzenlemeden faydalanacağını söyledi.

Ücret Düzenlemeleri ve Diğer Önemli Değişiklikler

Yan dal uzmanlığıyla ilgili taban ücreti arttıran bir düzenlemenin yapıldığını anımsatan Koca, tavan ücretinin de benzer oranda arttırılması gerektiğini, bu sayede daha verimli ve teşvik edici bir yapı oluşturulacağını belirtti. Ayrıca, acil tıp uzmanlığı, sosyal pediatri ve ebelerin görev tanımlarına yönelik düzenlemeler yapıldığını, Meclisin iradesiyle kanun teklifinin kısa süre içinde yasalaşmasını ümit ettiğini ifade etti.

Disiplin Hükümleri ve İlaç Ruhsatlandırma Süreci

Hekimlerin disiplin hükümleri bağlamında endişe yaşadığını belirten Koca, bu konunun yönetmelikle yer aldığını, ancak Anayasa Mahkemesinin, kanunla düzenlenmesi gerektiği yönünde karar verdiğini anlattı. Ayrıca, ilaçların ruhsatlandırma sürecinin uzunluğu nedeniyle ilaçların analiz edilmeden piyasaya sürülmesi iddialarına ilişkin, ruhsat ve denetim sürecinin iyileştirildiğini, Avrupa Birliği ve dünya standartlarına uyum sağlanarak ruhsatlandırma sürecinin kolaylaştırıldığını belirtti.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sağlık Bakanı Koca’dan Analizlerin Devam Edeceğine Dair Açıklama
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin