Prof. Dr. Uğur Şahin: İlk mRNA Kanser Aşıları 2030’dan Önce Onaylanabilir

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, ilk mRNA tabanlı kanser aşılarının 2030'dan önce onaylanmasını beklediklerini açıkladı. Şahin, hedeflerinin her hastaya özel kanser aşısı geliştirmek olduğunu ve antikor-ilaç konjugatları (ADC) teknolojisinin de kanser tedavisinde önemli bir rol oynayacağını belirtti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlk mRNA tabanlı kanser aşıları 2030’dan önce onaylanabilir

Prof. Dr. Uğur Şahin, Alman Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, ilk mRNA tabanlı kanser aşılarının 2030’dan önce onaylanmasını beklediklerini açıkladı. Şahin, “Bu aşılar, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanımasına ve yok etmesine yardımcı olacak. Şu anda klinik denemelerimiz devam ediyor ve ilk sonuçları 2025’ten itibaren görmeyi bekliyoruz.” dedi.

Her hastaya özel kanser aşısı hedefi

Şahin, hedeflerinin her hastaya özel kanser aşısı geliştirmek olduğunu vurguladı. Bunu yapmak için her hastanın kanser özelliklerini analiz ettiklerini ve bağışıklık sisteminin mümkün olduğunca çok sayıda tümör hücresini tanımasını ve yok etmesini sağlayacak olanları seçtiklerini belirtti. Şahin, “Bu sayede hastaların yaşam kalitesini ve yaşam süresini önemli ölçüde iyileştirebileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Antikor-ilaç konjugatları (ADC) tedavisinde umut

Şahin, bir başka umut kaynağının antikor-ilaç konjugatları (ADC) olduğunu da dile getirdi. ADC’ler, kemoterapiyi taşıyan antikorlardır. Kanda dolaşarak tümöre ulaşırlar ve orada kemoterapiyi hedefli şekilde serbest bırakırlar. Şahin, “Bu tedavinin önemi, katılımcıların önemli bölümünde tümörü çok hızlı şekilde küçültebilmesidir. Birkaç yıl içinde birçok kanser durumunda klasik kemoterapi yerine hedefe yönelik kemoterapi olarak giderek daha fazla ADC’nin kullanılacağından eminim.” ifadelerini kullandı.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Prof. Dr. Uğur Şahin: İlk mRNA Kanser Aşıları 2030’dan Önce Onaylanabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin