Borsa’da ralli sürecek mi?  Uzmanlar cevapladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa, haftanın kapanış gününde Merkez Bankası’ndaki değişiklikleri olumlu karşılayarak rekor kırmış ve 7000 seviyesini aşmıştı. Bankacılık endeksindeki artışsa daha yüksek olmuştu.  Global düzlemde Gelişen Piyasalara ilgi sürerken, BİST de payını alıyor. Ama yabancı alımları endeksi yukarı sürüklemeye devam eder mi?  Bu hafta Borsa’da ne bekleniyor? 3 uzman cevapladı:

Zeynel Balcı (Hürriyet):  Piyasalara Merkez Bankası morali

Enflasyonun yüksek seyredeceğinin en üst düzeyden telaffuz edilmesi, yatırımcıların tasarruflarını enflasyona karşı koruma arayışını da artıracaktır. Döviz, faiz, altın, konut gibi yatırım araçlarını dikkate aldığımızda Borsa İstanbul önemli adreslerden biri olarak geçerliliğini koruyor. BIST100 Endeksi ve hisselerde son birkaç ayda ciddi primler oluşmasına rağmen borsanın canlılığını koruması biraz da alternatiflerinin görünümden kaynaklanıyor.

Borsada çıkış trendi ve ralli devam ediyor. İlk destekler 7.000 ve 6.850-6.750 seviyelerinde. 7.000 seviyesinin üzerinde çıkış hareketi korunabilir. İlk direnç ise 7.100-7.200 noktalarında görülürken sonraki dirençler 7.400-7.500 seviyelerinde. 7.000 seviyesinin taban olması durumda 7.500 daha önemli bir hedef olarak öne çıkıyor. Endekste çıkış hareketi gücünü koruyor. Ancak direnç seviyelerinde kâr satış denemeleri görülebilir.

TCMB tarafından açıklanan para ve banka istatistikleriyle yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’daki işlemleri yakından izleniyor. 21 Temmuz ile biten hafta verilerine göre; Borsa İstanbul’da hisse senetlerinde yabancı alımları 128.4 milyon dolar ile devam etti. 7 haftadır kesintisiz alımlar sürüyor. Buna karşılık tahvil bonoda (DİBS) 6.8 milyon dolar satış yaptılar.

Zeynep Aktaş (Milliyet):  Bilanço rallisi

Otomotiv şirketleri güçlü finansal verileriyle yılın ilk altı aylık döneminde öne çıktı. Otomotiv şirketlerinin satış gelirleri ve özvarlık kârlılığında güçlü büyüme gözlenirken faiz vergi ve amortisman öncesi kâr marjı ile esas faaliyet kâr marjı yükseldi. Otomotiv şirketlerinin ortak özelliği yüzde 100’ün üzerinde bir özvarlık kârlılığı ile çalışıyor olmaları. İkinci çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan 28 borsa şirketi bulunuyor. Bunların toplam karları yüzde 57 büyüdü. Sanayi sektörü şirketlerinin yılın ilk yarısında mali sektöre göre daha iyi bir performans sergiledikleri görülüyor. Sanayi sektöründe bilanço açıklayan 12 şirketin kârı yüzde 79 artış kaydetti.

Borsan

ın gösterge endeksi BIST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 28,28 yükseldi. Enflasyon beklentilerinin yüzde 58 olduğu ortamda borsada da beklentiler en az enflasyon oranında yükselişe dönmüş durumda. Yeni ekonomi yönetiminin atacağı adımlar, yabancı ilgisinin yükselmesi ihracatçı güçlü hisselerin öncülüğünde yeni zirvelerin test edilmesini sağlayabilir.

Yeni dönemdeki Batı ve Ortadoğu atağı meyvelerini vermeye başladı. Fransız TotalEnergies – Rönesans Enerji ile Alman DHL – MNG Kargo işlemleri ülkeye para girişinin başladığı yönünde sinyal verdi.

Şenay Zeren (Ekonomi Gazetesi):  Borsada banka endeksindeki yükseliş sürecek mi?

Ekonomi gazetesinden Şenay Zeren’e konuşan Galata Menkul Araştırma Müdürü Yusuf Kavak, bankacılık endeksinde 6600 puanın kritik olduğunu söyledi. Kavak şunları söyledi: ”Akbank’ın ardından Garanti Bankası’nın net kârının da piyasa beklentilerini aşması; bugünkü işlem gününde Bankacılık endeksine (XBANK) olumlu yansıdı. Borsa İstanbul Ulusal 100 endeksine etkisi açısından da kritik olan ve bundan sonra açıklanacak olan banka finansallarını da bu kapsamda dikkatle takip edeceğimiz Bankacılık Endeksi için ayrıca; üç önemli ekonomistin TCMB başkan yardımcılığına atanmış olması, sektörü zora sokan regülasyonların kaldırılması açısından umutları güçlendirmişe benziyor.

Şuan için 6320 civarında fiyatlanan bankacılık endeksine teknik olarak baktığımızda ise, son iki gündeki yükselişin devam etmesi halinde; 2022 Ekim ayından başlayan yükselen kanalın üst bandı kritik olacak. Mevcut görünümde 6600 seviyesine denk gelen kanal üst bandı kalıcılıkla geçilecek olursa; yükseliş hareketi ivme kazanabilir. 6600 altında kalıcılıkta ise; teknik olarak 5600 seviyesine doğru düzeltme hareketi oluşma ihtimalini dışlamamak lazım.”

FÖŞ Borsa hakkında ne söyledi?  Yeni videomu izleyin

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Borsa’da ralli sürecek mi?  Uzmanlar cevapladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin