KDK’dan Temizlik Personelinin Sürekli İşçi Statüsüne İlişkin Önemli Karar

KDK, Taşıma işinin Sürekli İşçi Temizlik Personelinin görev tanımı içinde olduğu kanaatini bildirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olayın Özeti

SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi‘nde çalışmakta olan bir sürekli işçi temizlik personeli, 28.07.2023 tarihinde meydana gelen bir olay sonucu Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK)‘ya başvuruda bulunmuştur. Başvuruya konu olan olayda, temizlik personeli, yatan bir hastanın oksijen tüpüyle tomografiye taşınması sırasında meydana gelen bir kaza sonucu yaralanmıştır. Oksijen tüpünün manometresi patlamış ve göğüs bölgesine darbe alınmasına neden olmuştur. Bu durum, 40 gün iş göremezlik raporu alınmasına yol açmıştır.

Başvuruda bulunan kişi, olayın iş kazası olarak değerlendirildiğini ve bu tür görevlerin kendi iş tanımı ve mesleki sorumlulukları arasında yer almadığını belirtmiştir. Ayrıca, özel eğitim gerektiren ve teknik bilgi isteyen oksijen tüpü manometre değişiminin, uygun eğitimi olmayan temizlik personeli tarafından yapıldığını ve bu durumun, iş tanımı dışında kalan görevlerin verilmesinden kaynaklandığını ifade etmiştir.

KDK’nın Değerlendirmesi ve Kararı

KDK tarafından yapılan değerlendirmede, başvuranın iş tanımına ilişkin iddialarının incelenmesi sonucunda, temizlik personelinin görev tanımında belirtilen ve belirtilmeyen görevler arasındaki sınırların net olmadığı görülmüştür. Ancak Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi‘nin ilgili maddesinde işçinin işveren tarafından verilen görevleri yerine getirme yükümlülüğü olduğu ve Temizlik Personeli Görev Tanımı isimli belgede görev tanımına ilişkin somut düzenlemelerin yapıldığı belirlenmiştir.

Bu bağlamda, KDK, mevcut uygulamaların kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun olduğunu, idari işlemlerin hukuka uygun ve kabul edilebilir olduğunu belirterek, başvuranın talebinin reddedilmesine karar vermiştir.

0
kahkaha
Kahkaha
0
be_enmi_
Beğenmiş
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
KDK’dan Temizlik Personelinin Sürekli İşçi Statüsüne İlişkin Önemli Karar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sağlıkçılar.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin